You are currently viewing Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

  • Post author:
  • Post category:Blog

Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prawidłowych warunków zgryzowych, a tym samym zapobieganie negatywnym konsekwencjom zdrowotnym wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów w łukach zębowych. Leczeniu ortodontycznemu może się poddać każdy – dziecko, nastolatek, osoba dorosła. Jak przebiega proces leczenia?

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja z ortodontą powinna być, obok wizyty u stomatologa, jedną z najważniejszych i obowiązkowych w pierwszych latach  życia dziecka. Problemy ze zgryzem rzutują na ogólną kondycję organizmu, a nie rzadko są przyczyną wad wymowy. Dodatkowym argumentem przemawiającym za podjęciem leczenia w młodym wieku jest fakt, iż pewne wady zgryzu są łatwiejsze do korygowania u dziecka niż u osoby dorosłej.

Krok pierwszy: Wstępna konsultacja i diagnostyka

Współpracę z ortodontą rozpoczynamy od wstępnej konsultacji. To wizyta w gabinecie, której celem jest postawienie rozpoznania oraz zaznajomienie pacjenta z przypadkiem i dostępnymi możliwościami leczenia. Aby ortodonta mógł przeprowadzić kompletną diagnostykę zgryzu niezbędne są badania obrazowe. Zdjęcie rentgenowskie stanowi punkt wyjścia zarówno dla rozpoznania, jak i dalszego planu leczenia. Jest więc obowiązkowe.

Krok drugi: Plan leczenia

Kolejnym etapem jest przedstawienie planu leczenia. Plan leczenia obejmuje m.in. wybór narzędzi, przy pomocy których ortodonta będzie leczył zdiagnozowaną wadę. Obecnie ortodoncja dysponuje szerokim wachlarzem aparatów ruchomych i stałych, a także nakładek korekcyjnych, dzięki czemu pacjenci mogą wybierać spośród rozwiązań odpowiadających im pod względem estetycznym i budżetowym.

Krok trzeci: Pobranie wycisków

Niezależnie od tego, czy leczenie będzie realizowane przy pomocy aparatu ruchomego, stałego czy dyskretnych nakładek krokiem, który bezpośrednio zbliża nas do jego rozpoczęcia jest pobranie wycisków. Dzięki wyciskom możliwe jest stworzenie indywidualnego aparatu na zęby. Pacjenci leczeni przy pomocy aparatów stałych na tym etapie leczenia muszą podjąć ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju aparatu (m.in. metalowy, ceramiczny, samoligaturujący).

Krok czwarty: Założenie aparatu

Kiedy aparat jest już gotowy przychodzi pora na jego założenie. Aparaty stałe są zakładane w gabinecie przez ortodontę. Aparaty ruchome będą noszone zgodnie ze wskazaniem lekarza. Mogą być noszone w ciągu dnia i w nocy. W obu przypadkach zmiana ustawień aparatu wymaga wizyty w gabinecie. Leczenie przy pomocy aparatu jest prowadzone aż do uzyskania pożądanych efektów.

Gdzie szukać dobrego ortodonty w Warszawie?


Klinika Stomatologiczna Ursynów oferuje profesjonalną opiekę ortodontyczną. Współpracujemy z wysoko wykwalifikowanym i doświadczonym ortodontą. Nasz specjalista korzysta z szerokiego wachlarza nowoczesnych narzędzi ortodontycznych, co przekłada się na wysoką efektywność leczenia oraz możliwość poprawy warunków zgryzowych u osób borykających się z najróżniejszymi wadami zgryzu.