Endodoncja: Odzyskaj piękny uśmiech!

Leczenie kanałowe, nazywane profesjonalnie leczeniem endodontycznym – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi (czyli naczyń i nerwów) z komory i kanałów zęba, precyzyjnym opracowaniu, zdezynfekowaniu ich i na dokładnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. Takie postępowanie pozwala zachować w jamie ustnej ząb, który w innym wypadku musiałby być zakwalifikowany do usunięcia.
OFERUJEMY
Leczenie pierwotne
Leczenie wtórne

Leczenie kanałowe: Wskazania do zastosowania endodoncji

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest dotkliwy ból zęba. Ból pojawia się samoistnie i utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być na tyle dokuczliwy, iż zaburza sen i uniemożliwia prawidłową regenerację organizmu. Nie jest to jednak reguła. Endodoncja stosowana jest także w przypadku leczenia zębów martwych, które nie dają dolegliwości bólowych.

Leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji zdiagnozowania rozległego procesu próchnicowego, który prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Pośród innych wskazań wyróżnić można:

 • martwicę miazgi,
 • próchnicę wtórną pojawiającą się wokół opracowanych zębów,
 • urazy zębów,
 • mikrourazy spowodowane bodźcami mechanicznymi,
 • narażenie zęba na bodźce szkodliwe, które powodują stan zapalny a nawet martwicę miazgi,
 • nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe,
 • zmiany okołowierzchołkowe.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest wdrażane po wcześniejszym zdiagnozowaniu zmian chorobowych. Diagnoza obejmuje dokładny wywiad z pacjentem i standardowe badania, w tym diagnostykę radiologiczną. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają lekarzowi na ocenę stanu zęba i prawidłowe rozpoznanie problemu, a także zapoznanie się z anatomią kanałów.

Kolejny etap leczenia obejmuje otwarcie zęba, usunięcie próchnicy i wykonanie dojścia do kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog usuwa z komory i kanałów miazgę. Oczyszczony kanał jest dezynfekowany przy pomocy roztworu podchlorynu sodu. Działanie to ma na celu usunięcie bakterii i resztek miazgi. Warunkiem udanego leczenia jest opracowanie kanałów na całej ich długości.

Rozwój technologii pozwala na przeprowadzanie procedur z zakresu endodoncji pod mikroskopem. Użycie mikroskopu w procesie leczenia kanałowego:

 • zwiększa bezpieczeństwo pacjenta,
 • powiększa widok pola zabiegowego ułatwiając jego prowadzenie,
 • zwiększa skuteczność i dokładność zabiegu,
 • umożliwia leczenie zębów, których stomatolog nie jest w stanie wyleczyć tradycyjną metodą.

Endodoncja: Warszawa – Ursynów

Pacjentów potrzebujących leczenia kanałowego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą Clinic Dental & Aesthetic Medicine. Dysponujemy nowoczesnym zapleczem sprzętowym, dzięki czemu możemy przeprowadzać bardzo precyzyjne zabiegi i leczyć zęby, które nie kwalifikują się do leczenia tradycyjnymi metodami. Współpracujemy ze stomatologami z bogatym doświadczeniem w zakresie endodoncji. Ich wiedza i praktyczne umiejętności stanowią najlepszą rekomendację.

Klinika stomatologiczna Clinic Dental mieści się w dzielnicy Ursynów. Dogodna lokalizacja i bardzo dobre skomunikowanie z najważniejszymi punktami na mapie miasta pozwala nam kierować usługi do wszystkich pacjentów z Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na konsultację.

+48 605 97 97 97