You are currently viewing Leczenie kanałowe na czym polega?

Leczenie kanałowe na czym polega?

 • Post author:
 • Post category:Blog

Leczenie kanałowe pozwala na ratowanie zębów, które bez pomocy endodoncji kwalifikowałyby się do ekstrakcji. Leczenie rekomenduje się w przypadku zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Na czym polega leczenie kanałowe? Jak przebiega?

Leczenie kanałowe: Kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest konieczne w sytuacji, w której rozległy proces próchnicowy doprowadził do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Pacjenci często odczuwają ten stan w postaci dotkliwego, samoistnego bólu zęba, który utrzymuje się przez długi czas, a w nocy uniemożliwia sen i regenerację. Co ciekawe, leczenie kanałowe znajduje zastosowanie także w przypadku zębów martwych, które nie dają dolegliwości bólowych. Kiedy jeszcze wskazane jest leczenie endodontyczne?

Wskazaniem do leczenia kanałowego są:

 • martwica miazgi,
 • próchnica wtórna, która pojawia się wokół opracowywanych zębów,
 • urazy zębów,
 • mirkourazy spowodowane bodźcami mechanicznymi,
 • narażenie zęba na bodźce, które powodują stan zapalny, a nawet martwicę miazgi,
 • zmiany okołowierzchołkowe.

Na czym polega i jak przebiega?

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od przeprowadzenia rozpoznania. Służy temu dokładny wywiad z pacjentem oraz standardowe badania. Uzupełnieniem wywiadu z pacjentem przed leczeniem endodontycznym jest diagnostyka radiologiczna. Badanie wewnątrzustne nie dostarcza stomatologowi wystarczającej wiedzy z zakresu:

 • rozległości objętego chorobą obszaru,
 • liczby korzeni,
 • anatomii korzeni.

Zdjęcie rentgenowskie pozwala prawidłowo rozpoznać problem oraz przeprowadzić wstępną ocenę kanałów korzeniowych, co pozwala odpowiednio zaplanować leczenie oraz jego poszczególne etapy.

Leczenie właściwe rozpoczyna się od otwarcia zęba i usunięcia próchnicy. W ten sposób stomatolog wykonuje dojście do kanałów korzeniowych. Kolejnym etapem leczenia jest usunięcie miazgi z komory i kanałów oraz ich poszerzenie specjalnymi pilnikami. Następnie komora i kanały są dezynfekowane w celu usunięcia bakterii i resztek zmienionej chorobowo miazgi. Po dokładnym zdezynfekowaniu i opracowaniu kanałów są one osuszane i szczelnie wypełniane. Wypełnienie zabezpiecza kanały przed ponownym zakażeniem. Ząb po leczeniu kanałowym odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem lub koroną protetyczną.

Leczenie kanałowe: Gdzie szukać sprawdzonego dentysty w Warszawie?

Potrzebny dentysta? Ursynów to lokalizacja, w ramach której oferujemy profesjonalne leczenie kanałowe. Dysponujemy zaawansowanym technologicznie sprzętem, co zwiększa precyzję działania stomatologa i przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.